Hopp til hovedinnhold

Gjerdrum Bygdekvinnelag

Velkommen til Strusset!

Karin har en proff bakebolle, noe som er veldig praktisk når så mye brøddeig skal eltes

Stille kvelden før, og storinnrykk av gjester

Ferdig hevet og klar til utbaking

Under utbakling.

25 brød er det plass til totalt i bakerovnen

Det er ingen tvil om at Karin har god tek på bakespaden

Se den flotte baksten!

Tusen takk til Karin for at jeg fikk være innepike for en dag!

Bygdekafé på Strusset, med fungerende ildsted

Visste du at det i Gjerdrum er et gammel bryggerhus med et ildsted, hvor det fortsatt er mulig å bake brød? Eller rettere sagt, IGJEN er mulig å bake brød?

Slike hus kalles også eldhus. På Østlandet kalles eldhuset størhus, og i Gjerdrum brukes den lokale dialektvarianten struss. Eldhuset har lang tradisjon som en av de viktigste bygningene på en gård. I eldre tid ble matlagingen gjort i strusset, før den ble flytte inn i stua. Og siste trinn i utviklingen ble at man fikk et eget rom til matlaging, altså kjøkken.

Og på Sørum i Gjerdrum har Karin Sofie Dahle satt i stand Strusset for gjester.

Karin møter meg på trappa med åpne armer og et stort smil allerede før jeg har kommet meg halvveis over tunet. 

«Hei! Velkommen!»

Det lille røde bakstehuset er julepyntet når jeg besøker henne i november og inne er det fyr i ovnen og i kriker og kroker er det tente lys. Den store bakebollen står klar til at vi kan begynne sette deig til morgendagens brød. Brøddeigen får stå til heving over natta.

Sånn rundt siste lørdag i måneden er det bygdekafé på Stusset på Sørum, og det har Karin holdt i 25 år. Før dette sto bygget ubrukt, og mye arbeid er lagt ned på å rydde og så det så fint som det er nå. 

Neste morgen blir vedovnen fyrt kl. 07.00. Og den skal brenne til kl. 10.00.
Det gir oss tid til å bake ut 25 brød, etterheve de, henge opp det fine skiltet som inviterer til kafé. 

Brød bakes ut på en praktisk bakeplate, før de får etterheve i form. 

Med erfarne bevegelser og stødig grep suser brødene inn i den varme ovnen, balanserende på en lang bakespade.

- «Dette har jeg ikke lært dette av noen», forteller Karin. «Men jeg har prøvd meg fram og funnet ut av det.» Og etter en liten time trylles det ene nystekte, velduftende brødet etter det andre ut av ildstedet. 

Akkurat denne dagen har en av gjestene med seg gitar og spiller og synger, en annen ber så pent om å få noen minutter når det skulle passe for Karin, om han kan få si noen ord om juletradisjoner i bygda.

«Der kommer de og» konstaterer Karin mens hun snur på hælen inn på stua og bestemt og vennlig rydder plass og setter opp dekketøy som står klart på anretningsbordet. Glovarm kaffe og nystekte vafler med syltetøy står klart, det serveres på skjør porselen og praten går løst.

Gamle kjente mimrer om da de var yngre, og nye ukjente blir kjente. Alle er like velkomne om de er nyinnflyttet eller har kjent Karin i over 70 år.

Når det er åpen bygdkafé på Strusset, kan du ta turen innom for en kaffe og vaffel. Det flotte ildstedet er like nydelig å betrakte uansett om det er i bruk eller ei, og det er spennende å tenke på at det etter så mange år, fortatt er mulig å lage brød her!

Tekst og foto: Siri Vaggen Kanedal, november 2025

Visste du at uke 44 er Beredskapsuka og i Norges Bygdekvinnelag er det fokus på brødbaking. Les som det prosjektet her.